Petícia za odobratie licencie SOZA

Autor: Viliam Fiedler | 3.11.2012 o 17:47 | (upravené 3.11.2012 o 17:54) Karma článku: 9,85 | Prečítané:  1660x

Slovenská Pirátska Strana rozbehla petíciu ktorou sa snaží presadiť odobratie licencie Slovenskému ochrannému zväzu autorskému. Petíciu len za pár hodín jej existencie elektronicky podpísalo viac než 350 ľudí. Má petícia šancu na úspech? Aké situácie kvôli nej môžu vzniknúť?

 

SOZA v poslednej dobe vytvára jeden škandál za druhým. Situácia vyvrcholila blogom Vladimíra Repčíka, v ktorom pripomínal študentom povinnosť zaplatiť poplatok spojený s púštaním autorsky chránených diel na stužkových slávnostiach. To verejnosť pobúrilo natoľko, že celá situácia skončila rezignáciou pána Repčíka z postu riaditeľa Slovenského Ochranného Zväzu Autorského. Práve Vladimír Repčík bol osobou, ktorá bola tŕňom v oku verejnosti. Jeho rezignácia ale slúži iba na upokojenie občanov a vzniknuté problémy nerieši. Problémovými naďalej zostávajú vnútorné stanovy a smernice tohto “občianskeho združenia”, ktoré ruka v ruke s veľmi zle napísaným autorským zákonom vytvárajú dokonca až absurdné situácie.

Slovenská Pirátska Strana sa rozhodla celú situáciu riešiť mierne radikálnym spôsobom. Petíciou za odobratie licencie MK, ktorú drží SOZA. Samotná petícia má svoje pozitíva a negatíva. V nasledujúcich riadkoch sa ich budem snažiť popísať a zhodnotiť.

Negatíva:

- Ak by bola petícia úspešná a SOZA by prišla o svoju licenciu, mohlo by nastať krátke či dlhšie obdobie chaosu, počas ktorého by umelci žijúci z príjmov zo svojich diel nedostali peniaze, ktoré im patria.

- SOZA by bola nahradená iným OZ, v ktorom by dokonca mohli figurovať rovnaké osoby. Stanovy by tiež mohli prebrať od SOZA. Petícia by tak stratila zmysel a musela sa robiť odznova, pričom pri ďalšom úspechu by sa situácia opakovala.

- Po úspechu petície by licenciu mohla do rúk dostať iná organizácia, štruktúrou veľmi podobná SOZA. Tá by mohla byť lepšie pripravená na útoky zo strany verejnosti a mať omnoho viac nepriestrelné stanovy. – túto situáciu nepokladám za reálnu, SOZA má vo svojich radoch najlepších slovenských odborníkov na AZ a aj napriek tomu sa dopúšta mnohých prešlapov.

Pozitíva:

- SOZA by prišla o licenciu. Nasledovala by kompletná zmena AZ (ktorá sa už pripravuje). Tá by znamenala hlavne uzákonenie Creative Commons (CC) , ztransparentnenie a rozšírenie nových autorských zväzov, tak aby si každý umelec mohol vybrať ten, ktorý pre neho ponúka najlepšie podmienky.

- MK by vytvorilo štátnu organizáciu zastupujúcu umelcov. Tým by sa umožnili zásahy verejnosti do fungovania takéhoto zväzu a taktiež zprehladnilo celé fungovanie a financovanie.

- Petícia vyburcuje členov SOZA k aktivite. Zvolá sa mimoriadne valné zhromaždenie, v ktorom by sa do jednotlivých orgánov SOZA zvolili zodpovednejší ľudia a za riaditeľa by nebol dosadený iba nejaký manažér, či právnik, ale umelec, ktorý vidí situáciu aj z druhej strany. Tak by konečne nastala situácia, kedy by sa ľady v tomto OZ pohli a začali sa meniť smernice a stanovy.

Práve v poslednom bode vidím najväčší prínos celej petície. SOZA nie je plná zloduchov, ktorí chcú škodiť občanom. Je tam veľa správnych ľudí, ktorí sa snažia situáciu zmeniť. Táto petícia pomôže ich argumentom vytvoriť silnejšiu pozíciu v diskusiách a presadiť zmeny.

Napriek tomu netreba zabúdať, že najväčším nepriateľom je tu stále AZ, ktorý potrebuje zmenu ako soľ. Jeho novela sa síce pripravuje, ale len budúcnosť ukáže či je dostatočná.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?