Empirická a Experimentálna etika

Autor: Viliam Fiedler | 2.2.2014 o 23:18 | Karma článku: 5,19 | Prečítané:  558x

Empirická a Experimentálna etika sú moderné discplíny, ktoré sa zameriavajú na deskripciu a interpretáciu morálky, morálnych kompetencií a základnych prvkov morálky v blízkej spolupráci s rôznymi odbormi prírodných vied.

Pár slov na úvod: Predmet s týmto názvom som absolvoval počas jesenného semestra (2013) na Filozofickej Fakulte Masarykovej univerzity. Skutočne ma zaujal, čo bolo aj zásluhou prednášajúcich, pána docenta Radima Brázdy a pána doktora Radima Bělohrada. Rozhodol som sa podeliť o svoje novonadobudnuté vedomosti aj s čitateľmi blogov tu, na SME. Nečakajte od týchto článkov vysokú odbornosť, jedná sa o jednoduché prerozprávanie mojich výpiskov z prednášok a poznámok, ktoré nám sprístupnili samotní prednášajúci (autorom definície nie som, jedná sa o preklad z čestiny)

Prvý blog je všeobecného razenia, nasledujúce už budú o konkrétnych predstaviteľoch a ich pohľadoch na morálku.

Čo je to Empirická a Experimentálna etika?

20. storočie je charakteristické značnou scientifikáciou celej spoločnosti. Tá neobišla ani odbory, akými sú Filozofia a Etika. Vo filozofii môžme pozorovať rozdelenie, na v súčasnosti mainstreamovú, analytickú filozofiu, a na kontinentálnu filozofiu. V týchto blogoch sa filozofiou zaoberať nechcem, tak ponúkam iba krátke video s jedným z najvýznamnejších analytických filozofov 20. storočia, Bertrandom Russellom (všimnite si dôraz na fakty).

Empirická etika je založená na vede, racionalite, empirickej evidencii, experimentálnej práci a aliancii s prírodnými vedami. Vo veľkom sa spolupracuje napríklad s primátologiou, evolučnou biológiou, evolučnou etikou, evolučnou psychológiou, neuroetikou, neuroendykronológiou, behaviorálnou genetikou a behaviorálnou ekonómiou.

Tieto disciplíny prispievajú k masívnemu nárastu empiricky a experimentálne overovaných znalostí o pôvode a základných mechanizmoch morálky.

Na morálku sa dá, podľa jedného z predstaviteľov (Frans de Waal), pozerať dvoma spôsobmi:

a) ako na kultúrnu inováciu, ktorá je typická iba pre ľudí - čo je klasický, historický, pohľad na etiku

b) ako na výsledok sociálnej evolúcie - prvky morálneho uvažovania môžme nájsť aj u iných živočíšnych druhov - a to je práve názor, ktorý zastáva de Waal

V empirickej etike sa taktiež často narába s rôznymi morálnymi dilemami, ktoré pomáhajú určiť, napríklad, reakčnú dobu pri tvorbe morálnych súdov. Často sa jedná o veľmi nepríjemné otázky, ako môžte posúdiť aj z tohto videa:

http://www.videacesky.cz/skece/jimmy-carr-a-moralni-dilemata

Na záver ponúkam zaujímavý link, pre ľudí, ktorí rozumejú anglicky: http://edge.org/events/the-new-science-of-morality

Zaujala Vás táto téma? Máte nejakú konštruktívnu kritiku? Neváhajte komentovať :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?